Commercial Display Refrigerator with Double Glass door & Canopy 1000 litres Black - CEKLG1253
- Brand: CaterEq
- Product Code: CEKLG1253
A full height single door commercial back bar bottle cooler
ideal for use in any pub, bar or restaurant. The unit boasts a stylish black
amp plug connection the unit can simply be plugged in for use. The cabinet is
supplied with 10 adjustable shelves with a capacity for 1000 litres.
- 1000 litre capacity
- Temperature: +2°c to +8°C
- Exterior: Black
- Interior: White
- 2 hinged glass door
- Digital temperature controller
- 2 internal LED light with switch
- LED canopy lighting
- 10 shelves
- 1253x750x2040mm
- Max ambient temperature: +38°c
Please note: Due to operational noise levels this product may not be suitable for domestic use.
Please see under 'Specification' for detailed information.
| Dimensions / Weight | |
| Width | 1253mm |
| Depth | 750mm |
| Height | 2040mm |
| Weight | 175kg |
| Power supply | |
| Power supply | 230V / 1 phase |
| Controls | |
| Controls | Digital |
| Temperature | |
| Temperature | +2°C to +8°C |