Bottle cooler Upright 230 litres Static cooling Hinged glass door White - CELG230XP
- Brand: CaterEq
- Product Code: CELG230XP
- Dynamic cooling system with fan inside to even cool air
- Mechanical controller
- Blow expanded evaporator
- Fast cooling
- Easy cleaning
- 4 adjustable shelves
- Vertical full length light inside and one canopy light
- Two adjustable feet and two wheels
- Interior: ABS plastic
- Door frame: Plastic
- Refrigerant: R134a refrigerant, CFC free
- Temperature range: 0°C to +10°C
- Temperature control: Mechanical
- Type: Single temperature zone
- Climate: ST
- Glass: Double layer
- Defrost: Manual
- Climate class: 3
- Max ambient temperature: +38°C
Documents
- Click here to download User Manual
- Click here to download Declaration of Conformity
- Click here to download Energy Label
Please see under 'Specification' for detailed information.
| Dimensions / Weight | |
| Width | 530mm |
| Depth | 635mm |
| Height | 1442mm |
| Weight | 53kg |
| Power supply | |
| Power supply | 230V / 1 phase |
| Energy class | D |
| Temperature | |
| Max temperature (room) | +38°C |
| Temperature | +0°C to +10°C |