Cake counter 1800x730x1200mm 2 shelves Mirror front LED - CEGN1800RF2
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEGN1800RF2
  • Mirror front
  • Sides made of black glass
  • Polyurethane insulation
  • Digital thermostat
  • Lighting
  • Fitted with castors
  • Outer panelling made of stainless steel (AISI304)
  • Chrome outer panelling
  • Double glass with vacuum
  • Convenction cooling
  • Refrigerant: R 134a (CFC-free)
  • Temperature range: +2°C to +10°C
  • Automatic defrosting and defrost water evaporation
  • 2 adjustable shelves
  • Display area with lighting
  • Output: 800W
  • Electric connection: 230V / 1N / 50Hz
  • External dimensions: 1800 x 730 x 1200mm
  • Gross weight: 140 kg
  • Ambient temperature: Max +32°C / 50% humidity
  • Meets CE standards (international TUV certificate)
  • Produced in line with the hygiene and safety directives
  • Material corresponds to the European Food Product Standards
Dimensions / Weight
Width 1800mm
Depth 730mm
Height 1200mm
Weight 217kg
Dimensions (interior) 1740x620x650mm
Power supply
Power supply 230V / 1 phase
Temperature
Temperature +2 to +8°C