Commercial Display Refrigerator Four Glass Door 1650 litres Black - CEKXG2240BLACK
- Brand: CaterEq
- Product Code: CEKXG2240BLACK
A full height single door commercial back bar bottle cooler
ideal for use in any pub, bar or restaurant. The unit boasts a stylish black
exterior finish with double glazed, hinged glass doors. The interior is
illuminated with energy efficient LED lighting create an eye catching product display. With a 13
amp plug connection the unit can simply be plugged in for use. The cabinet is
supplied with 20 adjustable shelves with a capacity for 1650 litres.
- 1650 litre capacity
- Temperature: 0°c to +10°C
- Exterior: Black
- Interior: Black
- 4 hinged glass doors
- Digital temperature controller
- 5 LED lights
- 20 shelves
- 2240x635x1980mm
- Max ambient temperature: +38°c
Please note: Due to operational noise levels this product may not be suitable for domestic use.
Please see under 'Specification' for detailed information.
| Dimensions / Weight | |
| Width | 2240mm |
| Depth | 635mm |
| Height | 1980mm |
| Weight | 225kg |
| Power supply | |
| Power supply | 230V / 1 phase |
| Power | 780W |
| Energy class | C |
| Controls | |
| Controls | Digital |
| Temperature | |
| Temperature | 0°C to +10°C |