Back bar cooler 2 sliding doors 200 litres Black - CEGN220HS
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEGN220HS
  • Temperature: +2 to +8℃
  • Dimensions: 900*505*875
  • Dimensions (interior): 814*390*698
  • Actual Display Area: 814*360*698
  • Design Indoor Ambient Condition: 28ºC / 55RH %
  • Refrigerant: R600a
  • Volume (Gross/Net): 220/200 litres
  • No. of Shelves: 2 per door
  • Outside Material: Black painted steel + Tempered Glass + PVC
  • Inside Material: Hammered Aluminium + Chrome Shelves
  • Power Supply: 220V-240V/50HZ
  • Insulation Material: Cyclopantane
  • Insulation Thickness:  45mm
  • Weight (Net/Gross): 57kg/64kg
  • Nos of Lights: 1 x LED light
  • Watts / light:  8W
  • Cooling Capacity: 48W
  • CNo of fans/ Motors: 1pcs
  • Motor Watts: 20W
  • No of fans/ Motors: 1pcs
  • Motor Watts: 19W
  • Nos of Defrost Heater: On both doors
  • Watts / Heater: 85W/m2
  • Temperature Indicator: Digital
Documents
Dimensions / Weight
Width 900mm
Depth 505mm
Height 875mm
Weight 57kg
Power supply
Power supply 230V / 1 phase
Power 195W
Controls
Controls Digital temperature control with LED display
Temperature
Max temperature (room) +35°C
Temperature +2°C to +8°C
Cooling Fan assisted cooling
Defrost Automatic
Refrigerant R600a
Miscellaneous
Material (exterior) Painted steel & Tempered glass
Material (interior) Hammered aluminium
Capacity 200 litres
Doors 2 sliding glass doors
Included 4 adjustable grids
Warranty
Warranty 12 mth spare parts warranty
Write a review
Please login or register to review
Tags: Back bar cooler200 litres2 sliding doorsBlackCaterEqCEGN220HS
Back bar cooler 2 hinged doors 200 litres Black - CEGN220H
-61%