Dual Chamber Vacuum Machine 40m³/hour Freestanding 500mm - CEDZQ5002SA
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEDZQ5002SA
  • Chamber size: 568x541x50mm
  • Stainless steel body
  • Seal bar (length & width): 500x10mm
  • Vacuum-pump efficiency: 40m³/h
  • Voltage: 220V / 1 Phase / 50Hz
  • Pump power: 2400W
  • Net weight: 235kg
  • Dimensions: 1254x703x937mm
Please see under 'Specification' for detailed information.
Dimensions / Weight
Dimensions (chamber) 568x541x50mm
Width 1254mm
Depth 703mm
Height 937mm
Weight 235kg
Power supply
Power supply 220V / 1 phase
Miscellaneous
Power (pump) 2400W
Pump (output) 40m³/hour
Welding bar 500x10mm