Commercial Burger Press 150mm/6 inches - CECBP150
- Brand: CaterEq
- Product Code: CECBP150
The first step in serving high quality, consistent burgers to your customers is the burger press to create the patty prior to cooking. This burger press is very easy to use, and all you have to do is place the ingredients (whether it be beef, veggie, or something else entirely) onto the press and pull the lever down which will create the perfect sized patty for your burger making needs. This particular burger press creates burgers to a diameter of 150mm (or 6 inches if you prefer) and is made out of high quality adonised aluminium meaning that it is durable, hard wearing and easy to clean making this burger press perfect for a busy kitchen. This burger press also includes a storage area for round patty paper (which you need to purchase separately) making it even easier to consistently create, high quality burgers in a restaurant, café, or catering /hospitality venue.
Please see under 'Specification' for detailed information.
| Dimensions / Weight | |
| Diameter (hamburger) | 130mm |
| Width | 300mm |
| Depth | 310mm |
| Height | 360mm |
| Power supply | |
| Power supply | 230V / 1 phase |