Chamber Vacuum Machine Double Seal Bar 20m³/hour Table Top 400mm - CEDZ400E
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEDZ400E
  • Chamber size: 420x420x100mm
  • Stainless steel body
  • Seal bar (length & width): 400x10mm (2pcs)
  • Vacuum-pump efficiency: 20m³/h
  • Voltage: 220V / 1 Phase / 50Hz
  • Pump power: 900W
  • Net weight: 73kg
  • Dimensions: 499x540x495mm
Please see under 'Specification' for detailed information.
Dimensions / Weight
Dimensions (chamber) 420x420x100mm
Width 499mm
Depth 540mm
Height 495mm
Weight 73kg
Power supply
Power supply 220V / 1 phase
Miscellaneous
Power (pump) 900W
Pump (output) 20m³/hour
Welding bar 400x10mm