Chamber Vacuum Machine 40m³/hour Freestanding 800mm - CEDZQ800B
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEDZQ800B
  • Chamber size: 829x639x100mm
  • Stainless steel body
  • Seal bar (length & width): 800x10mm
  • Vacuum-pump efficiency: 40m³/h
  • Voltage: 220V / 1 Phase / 50Hz
  • Pump power: 2400W
  • Net weight: 280kg
  • Dimensions: 945x726x989mm
Please see under 'Specification' for detailed information.
Dimensions / Weight
Dimensions (chamber) 829x639x100mm
Width 945mm
Depth 726mm
Height 989mm
Weight 280kg
Power supply
Power supply 220V / 1 phase
Miscellaneous
Power (pump) 2400W
Pump (output) 40m³/hour
Welding bar 800x10mm