Commercial Bottle Cooler Upright 1400 litres Double Glass Door with LED Canopy in Black - CEKXG1330H
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEKXG1330H
Enjoy chilled drinks with this 1400 litre commercial bottle cooler with LED canopy. This cooler features a temperature range between +2°c to +10°c, fan assisted cooling, digital control panel and  shelves. It also has a single glass door and runs on 420W of power. Perfect for restaurants, bars, and other commercial establishments. Invest in this commercial bottle cooler today to keep your drinks cool and fresh.
  • 1400 litres
  • LED canopy light
  • +2°c to +10°c
  • Fan assisted cooling
  • Digital control panel
  • 10 shelves
  • Double glass door
  • 480W
Documents
Please see under 'Specification' for detailed information.
Dimensions / Weight
Width 1330mm
Depth 760mm
Height 2000mm
Power supply
Power supply 230V / 1 phase
Power 480W
Controls
Controls Digital
Temperature
Temperature +2°C to +10°C
Cooling Static with fan
Defrost Manual
Miscellaneous
Lighting Vertical LED light and canopy box
Material (exterior) Prepainted steel sheet (0.5mm)