Cake counter 900x730x1300mm Stainless steel base 3 shelves LED - CEGN900RF3
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEGN900RF3
  • Sides made of black glass
  • Cyclopantane insulation
  • Digital thermostat
  • LED Lighting
  • Fitted with castors
  • Outer panelling made of stainless steel (AISI304)
  • Double glass with vacuum
  • Convenction cooling
  • Refrigerant: R290a (CFC-free)
  • Temperature range: +2°C to +8°C
  • Automatic defrosting and defrost water evaporation
  • 3 shelves
  • Electric connection: 230V / 1N / 50Hz
  • External dimensions: 900 x 730 x 1300mm
  • Ambient temperature: Max +32°C
  • Volume: 320 litres
  • CE certification
  • Produced in line with the hygiene and safety directives
  • Material corresponds to the European Food Product Standards
Dimensions / Weight
Volume 390 litres
Width 900mm
Depth 730mm
Height 1300mm
Weight 158kg
Power supply
Power supply 230V / 1 phase
Power 600W
Temperature
Temperature +2 to +8°C
Miscellaneous
Insulation Cyclopantane 60mm