Pizza Dough Box 600x400x100mm Polypropylene - CEGPH100
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEGPH100
  • Made of polypropylene suitable for food
  • The tray keeps dough fresh inside and makes the dough fermented
  • The trays are stackable with or without lids
  • The trays is not heavy itself to handle, round edges makes it ergonomic and suitable to handle
  • The trays are dishwasher safe, so they will not bend, sag or lose their shape
  • Solid surface design makes our pizza dough trays easy to clean and reuse
  • Lid not included. Sold separately.
Dimensions / Weight
Width 600mm
Depth 400mm
Height 100mm
Weight 1kg
Miscellaneous
Material Polypropylene
Tray/Grid size 600x400mm