Commercial Horizontal Display Freezer with Shelves 750 Litres 2 Glass Doors 1900x850x850mm Ventilated Cooling Automatic Defrost - CEKOBE220
  • Brand: CaterEq
  • Product Code: CEKOBE220
New product: 1st page done.
Key Features & Specifications:
Efficient Cooling System:
  • Built-in condenser + wire condenser beside compressor for superior cooling performance.
Durable & Hygienic Construction:
  • Embossed aluminum interior for enhanced durability and easy cleaning.
  • Painted steel exterior for long-lasting wear resistance.
User-Friendly Features:
  • LOW-E tempered glass door for better insulation and energy savings.
  • Electronic temperature control with digital display for precise temperature adjustments.
  • Automatic defrost system for minimal maintenance.
  • LED lighting for enhanced product visibility.
Enhanced Security & Mobility:
  • Four heavy-duty castors (two with brakes) for easy movement and stability.
  • Steel wire shelves for organized product storage.
Dimensions & Loadability:
  • Net Dimensions (WxDxH): 1900x850x850mm
  • Packing Dimensions (WxDxH): With 1995x920x980mm
  • Net Weight: 120 kg
  • Gross Weight: 145 kg
Power and Voltage:
  • Voltage / Frequency: 220V / 50Hz
  • Rated Power: 700W
  • Rated Current: 5A
  • Energy Class: D
Please see under 'Specification' for detailed information.
Dimensions / Weight
Width 1571mm
Depth 697mm
Height 920mm
Power supply
Power supply 230V / 1 phase
Temperature
Temperature -18°c
Miscellaneous
Capacity 518 litres gross / 399 litres net
Write a review
Please login or register to review
Commercial Undercounter 50L Ice Cream Freezer 460X495X855 - CESD50
-58%