Commercial Dishwasher 500mm basket 120sec cycle Drain pump Detergent pump 13amp - CaterEq CEJM975000STDDPS
- Brand: Omniwash
- Product Code: CEJM975000STDDPS
- Adjustable peristaltic detergent pump
- With Drain pump
- With Rinse Aid pump
- High quality stainless steel structure.
- 500x500mm baskets
- 120 second program
- 320mm clear height for glasses
- Electrical components and cabling complying with international standards and security regulations.
- All components may be easily reached and inspected for quick and efficient servicing.
- Made in Italy
Documents
- Click here to download User Manual
- Click here to download Installation Manual
- Click here to download Declaration of Conformity
Please see under 'Specification' for detailed
information.
| Dimensions / Weight | |
| Width | 590mm |
| Depth | 600mm |
| Height | 826mm |
| Weight | 56kg |
| Height (inner) | 320mm |
| Basket Size | 500x500mm |
| Power supply | |
| Power supply | 230V / 1 phase |
| Power | 3450W |
| Power (wash pump) | 750W |
| Power (boiler) | 2700W |
| Power (tank) | 2200W |
| Temperature | |
| Temperature (washing) | +55°C |
| Temperature (rinsing) | +82°C |
| Dishwashing | |
| Detergent dispenser | Yes |
| Programs | 1 |
| Volume (wash tank) | 29 litres |
| Washing cycles | 120 seconds |
| Rinsing | |
| Drain pump | Yes |
| Rinse aid dispenser | Yes |
| Miscellaneous | |
| Capacity (boiler) | 8 litres |
| Noise level | < 75 dBA |
| Water inlet/outlet | 3/4" / 22mm |